11.11.2012 – Parada świętomarcińska i Święto rogala

14:13 0 Komentarze A+ a-


Dzień 11 listopada jest szczególnym dniem w roku. Tego dnia przypada rocznica odzyskania niepodległości i cała Polska świętuje. Z okazji Dnia Niepodległości odbywają się oficjalne państwowe obchody, marsze czy biegi niepodległościowe. Tak jest w całym kraju, ale Poznań świętuje inaczej.

W stolicy Wielkopolski 11 listopada obchodzone są imieniny ulicy święty Marcin, głównej arterii miasta. Święty Marcin był popularnym w średniowiecznej Europie świętym. W Poznaniu w XII w. wzniesiono świątynie pod jego patronatem, a obok niego powstała osada. Główny trakt tej osady stał się w później ulicą Świętego Marcina. Wyprawiane od 1993 roku imieniny ulicy nawiązują do średniowiecznych tradycji organizowania święta i festynu. Głównym punktem święta jest parada świętomarcińska. Barwny korowód wyrusza spod kościoła pw. Św. Marcina, przechodzi ulicą i zatrzymuje się pod Zamkiem Cesarskim, gdzie prezydent miasta wręcza symboliczne klucze do miasta patronowi ulicy. Później odbywają się koncerty i występny grup artystycznych, a wieczorem pokaz fajerwerków. Imprezie towarzyszy kiermasz rogali świętomarcińskich pieczonych specjalnie na tę okazję. 

Rogale są nieodłącznym elementem obchodów i każdy szanujący się poznaniak musi zjeść przynajmniej jednego. Ich historia sięga 1891 roku, kiedy to cukiernik Józef Melzer w odpowiedzi na apel proboszcza parafii św. Marcina, Jana Lewickiego, upiekł pierwsze rogale przeznaczone dla biednych.  Tradycja wypieku rogala przetrwała do dzisiaj. Obecnie rogale pieczone są wg tradycyjnej receptury, a piekarnie, które je wypiekają muszą mieć certyfikat jakości. Rogal świętomarciński jest bowiem od 2008 roku produktem regionalnym chronionym prawem UE.

Więcej na temat tradycji świętomarcińskiej i rogali znajdziecie na stronie:

W tym roku po pierwszy raz udało mi się wybrać na paradę świętomarcińską. Prawdziwe tłumy opanowały główną ulicę miasta, ale udało mi się znaleźć dogodne miejsce by zobaczyć uczestników korowodu. Głównym jej bohaterem jest postać świętego Marcina na białym koniu. Towarzyszą mu rzymscy legioniści. Poza nimi w paradzie uczestniczyły poznańskie koziołki, cyganki, grajkowie, żołnierze, gimnastyczki oraz inne przebrane i ucharakteryzowane postacie. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tegorocznej parady. Rogala niestety nie sfotografowałam. Takie pyszności nie mogą długo czekać.