Makieta kolejki w Borówcu

14:43 0 Komentarze A+ a-


W trakcie oglądania makiet kolejek na Targach Hobby i Modelarstwa trafiliśmy na stoisko modelarzy z Borówca. Bardzo nas (mnie i mojego M.) zainteresowała ich makieta i postanowiliśmy na własne oczy zobaczyć to cudo. Od decyzji do czynu przeszliśmy szybko i w  najbliższym możliwym terminie pojechaliśmy do Borówca oglądać kolejki. Piszę ,,w najbliższym możliwym terminie”, ponieważ w każdą drugą sobotę miesiąca budowniczy udostępnia ją do oglądania, opowiada o niej, a także czuwa nad ruchem pociągów i innych pojazdów poruszających się po makiecie.

Makieta widziana na żywo robi ogromne wrażenie. Przede wszystkim niespotykany jest jej rozmiar – aż 250m2 powierzchni (a będzie jeszcze większa), położonych ok. 1 100m szyn i jeszcze więcej okablowania. Na makiecie zbudowanej w skali 1:87 znajdują się pociągi, samoloty, tramwaj, samochody i kolejki górskie. Budynki takie jak dworce kolejowe, domy, kościoły czy wieżowce zachwycają detalami i charakteryzują się dużą różnorodnością stylów. Interesująca jest infrastruktura komunikacyjna, tzn. mosty, wiadukty czy podziemne tunele samodzielnie wykonana przez modelarza. Niektóre elementy makiety są ruchome, np. karuzele w parku rozrywki. Inne mają generatory dymu (budynek gaszony przez straż pożarną czy kominy przemysłowe) albo sygnały dźwiękowe (remiza strażacka). Na makiecie znajduje się także mnóstwo postaci ludzkich w scenkach rodzajowych. Wypatrzyłam pszczelarzy, graficiarzy, ekipę telewizyjną, dziecko huśtające się w oponie przyczepionej do gałęzi drzewa, a nawet pogrzeb na cmentarzu.

Mogłam bym tak pisać i pisać o makiecie w Borówcu, ale słowa ani poniższe zdjęcia nie oddadzą jej rzeczywistego wyglądu. Po prostu trzeba pojechać i zobaczyć. Warto!

Więcej informacji znajdziecie tu: