W ”Śnieżycowym jarze”

19:13 2 Komentarze A+ a-Weekend w Poznaniu był słoneczny i bardzo ciepły, jak na marzec. W związku zachęcającą do spacerów aurą wybraliśmy się z M. i jego tatą do Nadleśnictwa Łopuchówko w okolice miejscowości Starczanowo by zobaczyć kwitnące śnieżyce wiosenne.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) to gatunek z rodziny amarylkowatych. Jest jedną z najwcześniej rozkwitających roślin wiosennych. Rozkwita nawet w lutym. Śnieżyca ma zwykle 2-3 równowąskich liście, pośród których znajduje się łodyga, na szczycie której pojawia się biały, dzwonkowaty kwiat. Roślina ta mimo, iż taka piękna, jest lekko trująca (zawiera alkaloidy). W naszym kraju gatunek ten objęty jest ochroną gatunkową i umieszczony jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.

W Wielkopolsce w Leśnictwie Uchorowo (Nadleśnictwo Łopuchówko) znajduje się rezerwat ”Śnieżycowy jar”, w którym dziś podziwialiśmy te niezwykle piękne, drobne rośliny. Jedna śnieżyca wiosenna wygląda dość niepozornie, ale tysiące kwitnących roślin tworzących biały dywan prezentuje się niesamowicie. Moje zdjęcia nie są w stanie oddać w pełni tego, co dziś widzieliśmy.2 komentarze

Write komentarze
ewa61
AUTHOR
12 marca 2014 19:49 delete

Taka niepozorna roślinka, śliczna jest. Wyobrażam sobie jak pięknie było w realu.

Reply
avatar
Tami
AUTHOR
17 marca 2014 10:30 delete

Pięknie to za mało powiedziane. To były cudowne widoki!

Reply
avatar